Reflections  

Let's get creative! Get a jump start on your entry for the Reflections program. Create original works, incorporating the theme, “Heroes Around Me,” in the following categories:

• Dance Choreography

• Film Production

• Music Composition

• Literature

• Photography

• Visual Arts

 

The entry deadline for Walton is Monday, October 8, 2018

Reflections Official Rules and Entry Form

 

New this year

  • Visual Arts should Include one digital image of artwork with your submission.

  • All four grade levels will be lumped together, with four local winners per category, who will advance to the county competition.

    • Walton will also recognize several Honor Mentions in some categories.

  • Flash drives are acceptable. 

  • One student may only submit one piece for each category.  However, a student may submit 

         one piece for more than one category. 

 

 

For questions, contact Julia Cheng 

 

Special Artists:

Special Artist Division Rules  

 

  

 

 

 


 

Congratulations to the 2017-2018 Reflections County Winners!
 
 
Film                                Arman Deljoo
Literature                       Shiloh Thomas-Wilkinson
Literature                       Carly Judenberg
Music                             Jackson Banks
Music                             Grace Lege
Photography                  Ryan Li
Visual Arts                     Kevin Cho
Visual Arts                     Hearhee Kang
Special Artist                 Lexie Luckcuck
Special Artist                 Teagan Weeks
Special Artist                 Oshin Sharma
Special Artist                 Maha Mohsin
 
 

 



  

 

Congratulations to the 2017-18 Walton Reflections Winners!

 

VISUAL ARTS

1st place:  Hearhee Kang, “The Future Is What You Make It”

2nd place:  Celia Rose, “The New Age of Exploration”

3rd place:  Kevin Cho, “A Last Glance at the Mirror”

4th place:  Desiree Michele Reyes, “Tomorrow”

 

HONORABLE MENTION

Nadia De Leon, “Looking Closer”

Reilly Surdykowski, “Reaching for Growth”

Lucille Long, “Dreams and Wishes”

Margarita Herrejon, “Will I Ever Reach the Stars?” 

Samantha Jones, “Picking My Path”

Parker Walden, “Almost Home”

 

SPECIAL ARTIST: VISUAL ARTS

1st place:  Lexie Luckcuck, “Friendship Is Within Reach”

2nd place:  Teagan Weeks, “Progression”

3rd place:  Oshin Sharma, “Concert”

4th place:  Maha Mohsin, “Glitter Cap”

 

PHOTOGRAPHY

1st place:  Jake Loggins, “Calm Before the Storm”

2nd place:  Ryan Li, “Hope”

3rd place:  Michelle Meng, “Seas Every Opportunity”

4th place:  Neha Halebeed, “Sandcastle Child”

 

LITERATURE

1st place:  Shiloh Thomas-Wilkinson, “The Fisherman and the Diamonds of Heaven”

2nd place:  Carly Judenberg, “The Other Side of the Wall”

3rd place:  Aaron Rieck, “Strike Three”

4th place:  Gracie Jean Joiner, “Deep Water”

 

HONORABLE MENTION

David Kang, “Broken Wings”

Jacob Leung, “Coveted Stars”

Claudia Loughlin, “Comfortable Silence”

Maggie Xia, “Color”

 

FILM PRODUCTION

1st place:  Arman Deljoo, "Goals"

                 

MUSIC COMPOSITION

1st place:  Grace Lege, “Within Reach”

2nd place:  Albert You, “Holding On”

3rd place:  Jackson Banks, “Follow Your Dreams”

 
 
 

 

Save

Save